Jak założyć firmę?
Chciałbyś otworzyć własny interes, ale nie wiesz jak. Może pomoże Tobie nasz krótki przewodnik, który opisuje to w 9 krokach. Jest to jedynie prosty rys tego co czeka Cię podczas prowadzania własnej działalności gospodarczej. Pamiętaj, że nasze biuro rachunkowe oferuje pomoc w otwieraniu nowych działalności gospodarczych, jak i w zmianie branży już istniejących.
Krok 1. Pomysł na własną firmę
Wszystko zaczyna się od pomysłu na interes, na dobry interes! Kiedy zawita Ci w głowie fantastyczna idea biznesowa to może trafiłeś na żyłę złota. Wykorzystanie niszy jest jednym ze sposobów osiągnięcia sukcesu. Wdrożenie innowacyjnego pomysłu będącego unikatowym i odpowidającym popytowi jest daje wysokie szanse na powodzenie.
Jednak nie zawsze musisz wymyślać prochu. Drugą strategią jest zaoferować klientom produkt wyższej jakości lub na lepszych warunkach cenowych. Pamiętaj, że na to jaki wybieramy produkt lub usługę silnie wpływa współczynnik ceny do jakości.
Krok 2. Ustalenie źródła finansowania firmy
"Mierz siły na zamiary" – głosi przysłowie. Masz oszczędności, chcesz wziąć kredyt? A może ktoś chce z Tobą wejść w spółkę? Jest wiele możliwości i każda ma swoje wady i zalety. Warto przemyśleć wszystkie rozwiązania i zrobić analizę opłacalności.
Czy wiesz, że możesz zgłosić się do Urzędu Pracy w celu dotacji dla nowych działalności gospodarczych?
Czy znasz możliwości składania wniosówk o dotację z Unii Europejskiej?
Krok 3. Biznesplan
Każde przedsięwzięcie powinno być oparte o kalkulacje oraz przewidywania zawarte w biznesplanie. Jeśli jest on dobrze i profesjonalnie napisany to odpowie na wiele podstawowych pytań i pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.
Ustalenie lokalizacji i zasięgu przedsiębiorstwa, źródła finansowania to tylko niektóre ważne elementy. Analiza popytu (kto to kupi i za ile) i podaży (jaka jest konkurencja) dostarcza wielu istotnych informacji. Wiele instytucji finansowych wymaga, przy staraniu się o uzyskanie środków, biznesplanu.
Biznesplan pozwala podjąć decyzję o otworzeniu działalności gospodarczej, dostarczając informacji: czy to się opłacę, ile zarobię, czy to się uda.
Krok 4. Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej
Jeśli po wszystkich kalkulacjach masz przekonanie, że posiadane środki finansowe, twoje umiejętności, wiedza i zapał są wystarczające aby udało się twojej firmie osiągnąć sukces, to podejmij to wyzwanie. Natomiast jeśli nie jesteś pewny, to może warto to przemyśleć i skonsultować wątpliwości.
Krok 5. Zarejestrowanie działalności gospodarczej
Aby dokonać wpisu do ewidencji działalności gospodarczej musisz wypełnić wniosek CEIDG-1. Isnieją trzy drogi złożenia wniosku
- Elektronicznie przez stronę www.firma.gov.pl, podpisując się za pomocą podpisu kwalifikowanego.
- Elektronicznie przez stronę www.firma.gov.pl, "podpisując się" za pomocą profilu zaufanego ePUAP (wiecej informacji o proflu zauanym ePUAP).
- Przygotować wniosek i złożyć go w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy:
Wniosek CEIDG możesz go pobrać z naszej strony - dział Dokumenty
Zgodnie z najnowszymi przepisami opłata za dokonanie wpisu została zniesiona
Krok 6. Zgłoszenie właściciela do ZUS (możliwości ubezpieczenia właściciela)
Zgłoszenie przedsiębiorcy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dotyczy osób podlegających na mocy Ustawy obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Zgłoszenia należy dokonać w terminie 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności.
Krok 7. Wybór formy opodatkowania
Benjamin Franklin powiedział, że "nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków". Podatki płacić musi każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, jednak formę opodatkowania możemy wybrać sami. Mogą nimi być:
- podatek liniowy
- zasady ogólne
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- karta podatkowa
Każda z form opodatkowania ma swoje wady i zalety. Najlepiej wybrać formę, która będzie najkorzystniejsza dla finansów naszego przedsiębiorstwa i rodzaju prowadzonej działalności.
Nie jesteś pewny czy potrafisz wybrać najbardziej optymalną formę opodatkowania dla twojej firmy? Skontaktuj się z nami - dzięki naszej wiedzy z zakresu księgowości oraz doświadczeniu w rozliczaniu podatkowym różnych firm (zróżnicowanych pod względem branży i form organizacji) wybierzemy wspólnie najlepsza formę opodatkowania.
Krok 8. Gromadzenie dowodów księgowych przychodów i kosztów
W zależności od wybranej formy opodatkowania musisz gromadzić dowody uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów firmy.
Dobrze i rzetelnie prowadzona księgowość pozwala podatnikowi uniknięcia niepotrzebnych konsekwencji finansowych.
Biuro rachunkowe, które prowadzi Twoją księgowość, reprezentuje Cię przed urzędem skarbowym i ZUS w ramach określonych udzielonym pełnomocnictwem i podpisaną z biurem umową.
Krok 9. Rozliczanie się z US i ZUS
Zaistniałe sytuacje gospodarcze w Twojej firmie wymagają ich rozliczenia podatkowego i ubezpieczeniowego.
- musisz znać terminy rozliczeń
- musisz znać sposób rozliczeń
- musisz znać rodzaj składanych deklaracji i dokumentów
Pamiętaj, że biuro rachunkowe zawsze służy ci radą i pomocą, przekazuje Tobie informacje o wysokości i terminie płatności - Ty musisz tylko w terminie je opłacić...
Pamiętaj, że możemy pomóc w każdym z tych kroków - doradzimy, pomożemy załatwić niezbędne formalności.
Skontaktuj się z nami - siedziba naszego biura rachunkowego mieści się w Gdańsku.